Ekonomika

Co by pro nás představovalo omezení plynu z Ruska?

Současný geopolitický vývoj se vyhrotil a dopad těchto událostí se týká každého z nás. Co by přineslo omezení dodávek plynu naší republice? Jak by ovlivnilo naši ekonomiku?  

Omezení přístupu k plynu 

V rámci sankcí proti Ruské federaci se zástupci Evropské unie radí o možnosti omezení přístupu Ruska ke kapitálu. Míří se ale také na dopravu, energetiku, vízovou politiku nebo obchod. Již bylo odsouhlaseno odpojení některých ruských bank od mezinárodního systému plateb SWIFT. Hovoří se ale nově také o možnosti omezit dodávky plynu a ropy. To by mělo být součástí dalšího balíčku sankcí. O této možnosti nyní jednají představitelé Evropské unie.  

Dopady omezení plynu na Evropu 

Podle hlavního ekonoma České spořitelny, Davida Navrátila, by se v případě úplného zastavení dodávek ruského plynu podařilo vystačit s rezervami do léta. Bylo by to umožněno díky zvýšení dovozu LNG a díky již existujícím zásobám. Delší odstavení by pak mělo již vážnější důsledky.  

Zásoby plynu jsou nyní vytvořeny na tři až čtyři týdny spotřeby. Zásoby jsou ale nerovnoměrně rozmístěny a dopady na jednotlivé země by tak byly rozdílné.  

Pokles české ekonomiky 

Podle České spořitelny byl podíl ruského plynu na evropských dodávkách v uplynulém roce 42 procent. Výpadek by tak měl negativní vliv na českou ekonomiku. Podle očekávání by ekonomika klesla o šest procent. Za snížením růstu ekonomiky by pak stála energetická krize a další růst cen plynu, ropy a elektřiny. Pokud by došlo k nedostatku, dalo by se očekávat, že by bylo nutno vypínat energeticky náročné provozy.  

Podle odhadů se dá očekávat, že v případě výpadku plynu by došlo k výraznému dopadu na tuzemskou ekonomiku. Je to dáno také vysokou energetickou náročností naší ekonomiky. Náročnost je vázaná na vysoký podíl průmyslu na hrubém domácím produktu.