Paušální daň tropí neplechu při sjednávání hypotéky
Požádat si o hypotéku – cíl, který má před sebou nejeden Čech. S půjčkami na bydlení se doslova přetrhl pytel. A zatímco někteří na to dosáhnou, jiní na to dosáhnout nemohou. Na vině bývá často paušální daň – novinka, se kterou se letos v lednu představilo Ministerstvo financí. Tato každoměsíční platba zahrnující nejen zálohy na sociální a zdravotní, ale také daň z příjmů měla usnadnit podnikatelům život a zbavit je povinnosti podávat přehledy i daňová přiznání. S vizí menších povinností se k paušální dani přihlásilo mnoho osob samostatně výdělečně činných, které nyní narazily.
Jak prokázat svůj obrat?
Při přihlašování se k novince si totiž mnoho lidí neuvědomilo jedno – od příštího roku nebude možné nijak prokázat svůj příjem. Doposud to bylo možné na základě daňového přiznání, nyní však banky nebudou vědět, jak vysokého příjmu dosahujete.
Prozradit to mohou výpisy z bank, říkáte si. Jenže tento “důkaz” je zkrátka neprůkazný. Na bankovní konto přece jenom chodí i mnoho jiných plateb, nikoliv jen z podnikání.
Banky mají povinnost důkladně zkoumat žadatele
Obecně se ví, že banky přistupují ke schvalování hypoték velice přísně. Je ostatně jejich povinností ověřit si, respektive prozkoumat úvěruschopnost žadatele. Doposud tomu napomáhalo právě daňové přiznání a kromě toho také výpisy z účtu. Nyní toto dvojí ověření už není možné.
Žádná banka si navíc v dnešní době panující krize, kdy vládne zvýšené riziko, “nelajzne” zvýšit pravděpodobnost možných nepříjemných důsledků, ke kterým může dojít, pokud nebudou dostatečně důsledné. Přijít by mohly nikoliv o tisíce, ale o miliony korun.
Podle bank aktuálně chybí dokument, který by navrhoval či specifikoval možnosti ověření roční výše obratu žadatele (tedy v tomto případě živnostníka). Očekává se, že banky si nastaví jistá pravidla, podle kterých budou v tomto případě postupovat. Je však otázkou, v jakém duchu se to ponese vůči živnostníkovi využívajícímu paušální daň.