Na trhu chybí ajťáci, ale také množství zdravotníků
Česká republika se nyní potýká s koronavirovou krizí, respektive s její první vlnou (ta druhá se vší pravděpodobností udeří až příští rok). A i když by se dalo říct, že je krize na samotném začátku, je třeba konstatovat, že už nyní změnila trendy na pracovním trhu. Změnila konkrétně to, po jakých pracovnících je aktuálně poptávka.
Jsme u nás poměrně zvyklí na to, že chybí řemeslníci. I když se říká, že řemeslo má zlaté dno, stále se najde méně a méně zaměstnavatelů, kteří mohou řemeslníkům nabídnout opravdu adekvátní pracovní podmínky, aby je práce nejen bavila, ale také uživila. Bohužel kvůli nedostačujícímu finančnímu ohodnocení se do řemesel lidé zrovna nehrnou. A hrnou se spíše do oblasti marketingu a managementu.
Po markeťácích a manažerech je poptávka prakticky nulová – těch je zkrátka hromada a plně pokrývají veškeré pracovní pozice. Po kom je však poptávka doslova obrovská, jsou stále ajťáci nebo nově také zdravotníci.
Zájem o ajťáky i zdravotníky roste po celé Evropě
Je však třeba konstatovat, že informační technologové a taktéž i zdravotníci nejsou “nedostatkovým zbožím” jenom u nás. Problém s jejich nedostatkem mají i země po celé Evropě. Důvodem toho je právě zmiňovaná krize, která ukazuje, že zdravotnický systém není nafukovací a že sestřiček stejně jako lékařů zrovna mnoho není.
Informační technologové jsou nyní potřební proto, že koronavirová krize zrychluje celý proces digitalizace, k čemuž se potřebují zkušení odborníci. Těch je však také jenom hrstka nebo pracují na vlastní pěst a jejich kapacity jsou nově naplněny.
Ajťáky je těžké zaujmout
Pokud ještě nějakou chvíli zůstaneme u zmiňovaných ajťáků, problémem zde je hlavně je zaujmout. Každý má bohužel přehnané požadavky a stále lépe jim vyjde to, když budou fungovat takzvaně na vlastní pěst.