Zisky automobilkám zajistí chytré vozy bez řidiče
V segmentu chytrých automobilů a vozů na alternativní pohon je do budoucna obrovský potenciál pro další vývoj, na tom se jednoznačně shodují odborníci z oboru automobilového průmyslu. Ekonomové zde vidí budoucí zisky a směr, kam se bude vývoj ubírat. Právě proto se mnoho automobilek zaměřuje právě na výzkum a vývoj v této oblasti. Příkladem je americký výrobce Tesla Motors.
Prvenství si chce připsat Tesla
Je to právě automobilka Tesla Motors, která je v tomto ohledu hodně napřed. Nedávno uvedla na trh svůj Model X. Na uvedený sportovně-užitkový vůz se přitom milovníci automobilů velice těšili. Zároveň automobilka odstartovala koncepci, podle které její nové vozy budou technicky vybaveny tak dokonalým technickým zařízením, že když se do něj přidá vhodný software, umožní vozidlo bez potíží jízdu bez řidiče. Nový trend zdůraznil ředitel automobilky Elon Musk. Výrobce Tesla se totiž velice snaží o to, aby si mohla připsat prvenství v samořízení vozů. Chce, aby na silnicích jezdily tyto vozy hned, jakmile to bude možné.
Za nový hardware je třeba si připlatit
Nový hardware už obsahují vozy označované jako Model S a Model X. Obsahují totiž celkem osm kamer, radar a dvanáct senzorů. Kdo bude hardwarový balíček chtít, musí si připlatit 8000 dolarů, což v přepočtu je zhruba 200 tisíc korun. Ovšem nalití softwaru umožňujícího jízdu bez řidiče do systému naostro zatím ještě není možné. Systém se dosud ještě testuje. Už v roce 2015 se ale ve vozech Tesla objevil systém Autopilot obsahující jednu kameru. I toto zařízení už je schopno zajistit některé možnosti autonomní jízdy, třeba automatické zabrzdění vozu. Podle Muska je cílem automobilky, aby její vůz byl schopen do konce roku 2017 ujet vzdálenost z Los Angeles do New Yorku, aniž by řidič musel jedinkrát zasáhnout do jejího průběhu. Je naprosto jednoznačné, že nové technologie zajistí automobilkám zisky.